Technologia, by każdemu żyło się lepiej – wywiad z Ziemniakiem!

wywiad z Ziemniakiem na temat dobrych technologii

 

Spotkaliśmy się:

ON: Fan technologii, krakus, innowator, youtuber o turbo głosie!

JA: Fanka dobrej technologii, krakuska, obserwatorka innowacji, słuchaczka turbo męskich głosów!

I porozmawialiśmy:

o Małopolsce, technologii, dobrej technologii, przyszłości i ciekawostkach.

 

A oto i efekt tej rozmowy:

Dobra technologia: Ostatnio brałeś udział w Małopolskim Festiwalu Innowacji, którego tematem przewodnim były innowacje społeczne. Czym dla Ciebie są te innowacje społeczne?

Ziemniak: Innowacje społeczne to są te innowacje, które pomagają ludziom. Przykładem jest inteligentna nakładka na inhalator dla astmatyków o której dowiedziałem się dzięki festiwalowi. Połączona z aplikacją, która dzięki lokalizacji może wcześnie ostrzec przed alergenami, które mogą wywołać atak u chorego. Całość się uczy dzięki zgłaszanym atakom, czujnikom czystości powietrza i na podstawie historii choroby może uchronić przed nieprzyjemnościami. Technologia, by każdemu żyło się lepiej.

DT: Na co dzień zajmujesz się pokazywaniem ciekawych technologicznych i innowacyjnych rozwiązań, które mogą ułatwić życie. Jak to jest Twoim zdaniem z tą „dobrą technologią” w regionie Małopolski? Jakie ciekawe inicjatywy z zakresu innowacji społecznych tu dostrzegasz?

Z: Przede wszystkim oznaczenia na komunikacji publicznej. Zarówno miejskiej jak i aglomeracyjnej. Przez ostatnie lata bardzo mocno wszystko się poprawiło i nie tylko w moim mieście, ale także w miejscowościach na terenie całej Małopolski. Pamiętam, jak wyjeżdżałem w góry w jedną z pobliskich miejscowości, kiedyś stało tam kilka ławek i był to dworzec autobusowy. Dziś podjeżdżam do oświetlonego, klimatyzowanego obiektu, który jest cały oznaczony i nie trzeba szukać informacji o kolejnym kursie na oberwanej tablicy. Dodatkowo na przystankach są przyciski z powiadomieniami głosowymi dla osób niewidomych i specjalne powierzchnie chodników, które pomagają im się poruszać po ulicach. Dalej mogę podać przykład lepiej zaprojektowanych i oświetlonych przystanków, aż po wymianę zwykłych autobusów na ekologiczne, co przyczynia się do lepszego powietrza, a z tym Kraków ma dość spory problem.

DT: Wielu osobom Małopolska kojarzy się głównie z turystyką. A jak to wygląda z punktu widzenia osoby od urodzenia mieszkającej w Krakowie, a na co dzień zajmującej się nowymi technologiami? Dla Ciebie Małopolska to też głównie turystyka?

Z: Małopolska to rejon zarówno turystyczny jak i innowacyjny. Nie można przechylać szali na żadną ze stron. Przepiękne rejony Jury Krakowsko-Częstochowskiej poprzecinanej Dolinkami Krakowskimi to atrakcyjne miejsca, by zaczerpnąć świeżego powietrza, poobcować z naturą, odpocząć, a zarazem znaleźć nowe inspiracje. Nic tak pozytywnie nie wpływa na brak weny jak spacer. Sam też uwielbiam takie miejsca, ale najgorsze jest to, że często zapominam o odpoczynku w natłoku codziennych obowiązków i rezygnuję z kolejnych mini podróży, choć wiem jak pozytywnie mogłyby one wpłynąć na moją wydajność. Nie bez powodu zacząłem od relaksu. Małopolska, a przede wszystkim Kraków to miejsce spokojne pełne ludzi wrażliwych. Mocno różni się od np. naszej stolicy, gdzie każdy żyje w biegu. Stąd też wydaje się być idealne dla rozwoju. Przecież każdy pomysł trzeba dopracować, a technologii jest tu naprawdę wiele. Pierwsza do głowy przychodzi mi firma Aptiv, która ma swoje centrum techniczne w Krakowie. To tej firmy autonomiczny pojazd samodzielnie jako pierwszy na świecie przejechał Stany Zjednoczone od wybrzeża do wybrzeża. Kolejny przykład to Synchrotron firmy Solaris, który jest największym w Polsce urządzeniem umożliwiającym prowadzenie badań naukowych. Myślę, że te dwa przykłady wystarczą, a jeżeli ktoś jest głodny wiedzy to znajdzie takich miejsc znacznie więcej.

DT: Myślisz, że da się odczarować ten mit Małopolski tylko turystycznej, i pokazać, że ten region ma do zaoferowania coś więcej? Także w kwestii biznesowej?

Z: Myślę, że to przyjdzie z czasem, jak coraz więcej produktów i nowych pomysłów będzie wychodzić z naszego regionu. Rzym też nie został zbudowany jednego dnia, a dziś kojarzy się bardzo konkretnie.

DT: Czy nowe technologie mogą pomóc w rozwoju gospodarczym regionu? W jaki sposób?

Z: Największą siłą napędową rozwoju jest lenistwo! Może to brzmieć trochę kontrowersyjnie, ale gdyby człowiek nie chciał sobie uprościć pracy to nigdy nie wymyśliłby koła, żeby móc transportować więcej na większe odległości. Chcąc opracowywać coraz nowsze technologie potrzeba rąk i umysłów do pracy – mamy rozwój, a po drugiej stronie optymalizacja pozwala na większe zyski. Nie bez powodu zastąpiliśmy konie ciągnące pług na zaawansowane ciągniki z wieloma przyczepami i naczepami. Dzięki temu możemy produkować więcej i wydajniej. To jeden z wielu przykładów jak nowe technologie mogą pomóc w rozwoju gospodarczym regionu.

DT: Społeczności i społeczeństwa potrzebują, by problemy społeczne były rozwiązywane. A że i problemy się zmieniają, to oczywistym pozostaje, że potrzebujemy nowych sposobów ich rozwiązywania. Technologia to dobry kierunek?

Z: Problemy się zmieniają, więc do nich trzeba dostosowywać rozwiązania. Technologia staje się rozwiązaniem na coraz większą ilość problemów, choć ja bym czasami chciał uproszczenia, mam za dużo aplikacji, każda do czego innego służy. Jedną zamawiam jedzenie, drugą opłacam rachunki, trzecią doładowuję konto, czwartej używam do komunikacji z innymi, w piątej oglądam filmy, a w szóstej kupuję bilety na tramwaj. Technologia to jak najbardziej dobry kierunek.

DT: Czy od technologii w ogóle możemy dzisiaj jeszcze uciec i jednocześnie nadążyć za pędzącym światem, w którym coraz więcej rzeczy chce być „smart”?

Z: Czasami spoglądam na telefon i mam ochotę go wyłączyć. Tylko w takiej działalności jaką prowadzę nie mogę sobie pozwolić na dzień przerwy. Każdego dnia pojawiają się nowinki technologiczne, nowe odkrycia i jedynym sposobem by być na bieżąco jest bycie cały czas online. Dodatkowo nie mówię, że rzeczy smart są złe. W pewnym momencie monitorowanie każdego poczynania zaczęło przerażać, ale bardzo ciekawy produkt pokazało ostatnio Apple. Firma wprowadziła możliwość monitorowania czasu aktywności na telefonie, dzięki czemu każdy może teraz sprawdzać, ile realnie czasu poświęca na aplikacje mobilne i ile razy dziennie sięga po telefon. Trzeba być świadomym, a potem świadomie z tych dóbr korzystać, a nic nam nie będzie grozić 🙂

DT: Mówi się, że Kraków to polska Dolina Krzemowa. Czy faktycznie tak jest?
Z: Zdecydowanie tak!

 


„Ziemniak to twórca jednego z najszybciej rozwijających się oraz najbardziej profesjonalnych kanałów opowiadających o technologiach. Jego materiały w merytoryczny sposób opowiadają o komputerach, peryferiach, światłach LED, dronach oraz są swoistymi poradnikami użytkowania/DIY, w skrócie o wszystkim związanym z technologią. Jego widzowie to maniacy technologiczny, który są zaangażowani w każdy materiał, który stworzy.” – cytat z oficjalnego profilu Ziemniaka na lifetube.pl

Jego kanały to przede wszystkim: YoutubeInstagram i Facebook.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *