Na WUDzie o etyce!

 

Dawno nie byłam na takiej konferencji, podczas której każda prelekcja byłaby warta wysłuchania! A tak właśnie było na tegorocznym #WUDKRK, którego tematem był „Design for Good or Evil?” a większość prelekcji poruszało temat dylematów moralno-etycznych w pracy projektanta, UX, UI ale przede wszystkim Człowieka!

O czym można było posłuchać?

Ano przede wszystkim o dylematach. O manipulacji, wartościach, czerni i bieli i empatii.

Najbardziej w głowie została mi prezentacja Dominiki Bęben, w której sporo było o tak bliskiej mi empatii i pracy odpowiedzialnej społecznie. Prowadzi też ona bardzo ciekawy projekt Rzeczywiste Doświadczenia, którego idea jest bardzo zbliżona do „mojego” Wzmacniacza, który to też wspiera NGO’sy wiedzą! Jeśli jeszcze nie znacie tych dwóch organizacji to koniecznie sprawdźcie!

Była też bardzo dobra prezentacja Łukasza Tyrały, który to rozpracowywał dobro i zło, przekładając na polski „A Designes’s Code of Ethisc” Mike’a Monteiro. Jeśli jesteś designerem a wcześniej ten artykuł nie wpadł Ci w ręce to również koniecznie do sprawdzenia!

Posłuchać można też było o dwóch ciekawych case study – aplikacji dla windykacji Kruk, którą przedstawiał Piotr Sałata, oraz aplikacji wspierającej leczenie psychoonkologiczne, o której opowiadała Ola Fiszbak-Biernat. Warto poszperać o nich więcej!

Cała konferencja była nagrywana, więc jest szansa, że pojawią się filmy z prelekcji, jeśli tak się stanie na pewno je Wam tu podlinkuje!

To była spójna edycja!

Turbo fajne w WUDzie jest to, że tworzą go ludzie wkręceni w design ale i otwarci! I było to też widać podczas tegorocznej edycji! W mailu informacja coby zabrać swój kubek na kawę i nie zużywać zbyt dużo jednorazowych kubeczków w trosce o nasz klimat rzecz jasna! Był też w pakiecie zamiast masy ulotek i dziwnych giftów był sukulent(!), roślinka taka cudnej urody! Zdecydowanie dobre praktyki do wdrożenia na innych eventach!

trzy wnioski, które do mnie przykleiły się najmocniej podczas #WUDKRK2018:

  1. projektując myśl o człowieku a nie tylko o użytkowniku,
  2. projektując bądź człowiekiem a nie tylko projektantem,
  3. jeśli masz dylemat moralny patrz punkt pierwszy i drugi!

Do zobaczenia za rok!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *