#KrakowOddycha z dobrą technologią!

… a raczej stara się oddychć, choć nie jest to łatwe! Kraków bowiem walczy już nie tylko ze smokiem ale i ze smogiem i to ten drugi właśnie jest zdecydowanie bardziej problemowy.

Pomysłów na walkę było już sporo i z każdym alarmem pojawiają się kolejne. Wszystkie dobre, lecz nie wszystkie wdrożone i nie wszystkie przynoszące oczekiwane efekty. Przyjrzę się bliżej jednemu z nich.

#KrakówOddycha z AirlyBirds

Pierwszym krokiem do walki ze smogiem wydaje się być poznanie „wroga” i taki też cel postawił sobie startup Airly, który dzięki sensorom, chce przeanalizować i co ważne, analizować na bieżąco – gdzie jest największe stężenie groźnych substancji. Wymyślili więc akcję, która miała pomóć w budowaniu świadomości ale i w zbudowaniu siatki tych sensorów. A o akcji mówią tak:

„8 listopada ruszyła akcja #KrakówOddycha organizowana przez startup Airly, który przeznacza 100 sensorów jakości powietrza, nazywanych na potrzeby akcji AirlyBirds. Celem kampanii jest zbudowanie gęstej siatki takich sensorów, umożliwiających zbadanie i kontrolę jakości powietrza w każdej części miasta. Informacje będą odczytywane i wysyłane z każdego sensora, a następnie wyświetlane na platformie online i aktualizowane w czasie rzeczywistym. AirlyBirds zostaną rozdane i zainstalowane mieszkańcom Krakowa, firmom i influencerom. Dzięki nim możliwe będzie monitorowanie każdej części miasta i decydowanie np. o tym, jaka lokalizacja jest najlepsza danego dnia na spacer; czy zdecydować się na aktywność fizyczną na zewnątrz; czy zabawa z dzieckiem na placu zabaw danego dnia jest bezpieczna. „

Sprawdź gdzie da się oddychać

Airly udostępnia mapę zanieczyszczenia, które monitoruje dzięki swoim sensorom. Przed bieganiem, spacerem czy codziennie rano, możesz sprawdzić czy jest czym oddychać w Twojej oklicy >> https://map.airly.eu/

mapa
Stan na 04.01.2017

Pomysł na #dobrątechnologię

Jak to często bywa, pomysł wziął się z życia i z chęci poprawy jego jakości 🙂 Startup tworzą krakowscy inżynierowie i fani biegania. A to właśnie między innymi dla biegaczy jakość wdychanego powietrza ma duże znaczenie. Nie myśleli wiec długo i stworzyli sensory a teraz starają się je wdrożyć w Krakowie!

Pomysł, wykonanie i podejście do życia zdecydowanie zasługuje na oklaski! Airly jesteście dobrotechnologiczni 🙂

Jeśli zainteresował Was temat, zapraszam do dalszej lektury na stronie Airly – tam wiecej szczegółów i technicznych informacji znajdziecie!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *